נק׳ למחשבה על יזמות וקורונה

יאיר פלד | 25 במרץ, 2020

על יזמות וקורונה

נק׳ למחשבה על יזמות וקורונה

מה נגיד, המצב בעולם עכשיו קשוח, וכנראה גם יהיה קשוח לפחות לעוד 3-4 חודשים, עם אפשרות שזה ימשך הרבה יותר. אבל בתוך כל הבלגן והפסקת החיים הרגילים והחרדות, יש גם הזדמנויות, ואפילו רבות.

משברים הם תמיד תקופות שגורמות להאצה של תהליכים בחברה ובחיים האישיים. לא מעט אנשים הפכו להיות יזמים בעקבות משבר אישי או משבר חברתי שהם עברו, והתקופה הנוכחית היא לא יוצאת דופן בכך.

משבר הקורונה הוא עולמי וממושך ומשנה עולם, ובעקבותיו צצות כבר היום וימשיכו לצוץ גם בהמשך הזדמנויות רבות.

אז מהן ההזדמנויות שאני רואה כבר היום בהמשך למשבר הקורונה ?

איפה הם המקומות שמיזמים שיקומו על הרעיונות האלו ימצאו פתאום אוזן קשבת וקהל עם ראש פתוח כאשר בעבר היו נתקלים בחומות של סקפטיות ?

1) עבודה מרחוק:

עבודה מרחוק / עבודה מבוזרת שלא ממשרד אחד היא טרנד שקיים ומאיץ כבר מעל לשני עשורים בכל העולם, ועדיין, לפני משבר הקורונה אני מעריך שליותר מ 90% מהאנשים לא יצא להתנסות בעבודה משמעותית מרחוק.

עכשיו, כשהמשבר כופה עלינו שינויי הרגלים ואחוז ניכר באוכלוסיה מגלה פתאום את אפשרויות העבודה מרחוק, אני צופה הזדמנויות רבות למיזמים בתחום, ובעיקר מיזמים שמותאים לעבודה משותפת בתחומים ספציפיים שאינם הייטק כגון העברת חוגים מרחוק, טיפולים פסיכולוגים מרחוק, הופעות מרחוק וכו'.

ובהתאמה לעליה ברצון ובצורך לעבוד, גם עליה בכמות של מיזמי מרחבי עבודה משותפים (טרנד שבעצמו תופס תאוצה בעשור האחרון) שיהיו יעודיים לפעילויות שכאלו – סטודיו להעברת אימוני יוגה מרחוק, כיתה עם לוח להעברת שיעורים מרחוק וכו'.

תתי קבוצות בתוך הכותרת של עבודה מרחוק הן למידה מרחוק שהוא טרנד שנמצא כיום בחיתוליו ואני מאמין יקבל תנופה משמעותית לאחר משבר הקורונה, ושירותי רפואה מרחוק Telemedicine שנמצאים יחסית בתחילת דרכם והמשבר הנוכחי ממחיש מאד את הצורך שבהם, בעיקר במדינות עם שטחים כפריים רבים כגון הודו, סין ומדינות אפריקה אשר בהם חיים 50% מאוכלוסיית העולם.

2) תעשיית התיירות:

תחום נוסף שהמשבר מאיר הינו התלות של תעשית התיירות העולמית – תעשייה של 1.7 טריליון דולר שמעסיקה עשרות מיליוני אנשים בעולם – במשברי בריאות עולמיים.

תעשייה שגם ככה כמעט כל השחקנים בה חיים על שולי רווח נמוכים ביותר, תצא מרוסקת לגמרי לאחר משבר הקורונה ועם כמות שחקנים ותחרות שונה לחלוטין. מצב זה, לדעתי, יהווה הזדמנות למיזמי תיירות חדשים ולכניסות חדשות לתחום בגישה חדשה ועם שולי רווח טובים יותר.

3) ייצור ואספקה:

אם לפני המשבר כולנו הרגשנו תלויים בייצור של סין, הרי שעכשיו, באמצע המשבר אנחנו מבינים שהמצב כפי שהיה מסוכן מדי כלכלית. אני מעריך שהשליטה שיש לסין על הייצור העולמי תישבר במקצת עקב הסתה של פעילויות יצור בצורה חלקית למדינות אחרות או ייצור מקומי על ידי עסקים רבים שירצו לפזר סיכונים.

דבר זה לדעתי יתן הזדמנות למיזמי הדפסת תלת מימד ומיזמים אחרים של פסי ייצור רובוטיים וייצור חכם וגמיש.

ובאותו הקשר, ובאופן פחות אינטואיטיבי, המשבר הזה מאיר זרקור על רמת הייבוא של מדינות רבות ובינהן ישראל של חומרי גלם למזון (בישראל מעל 90% מחומרי הגלם למזון כולל קמח, שמן וסוכר מיובאים מחו"ל).

אני מאמין שאחרי שמשבר זה יחלוף תיווצר הזדמנות גדולה למיזמים של חקלאות Agtech, ובפרט מיזמי חקלאות עירונית, חקלאות מדברית וחקלאות ימית. וכן תיווצר הזדמנות גדולה למיזמי מזון Foodtech אשר יפיקו חומרי גלם חדשים מצמחים.

4) ביולוגיה חישובית:

תחום נוסף אשר צובר תאוצה כבר בימים אלו וצפוי לתפוס תאוצה גדולה מאד בהמשך כאשר לקחי המשבר יופקו במלואם הוא תחום ה Computational Biology, ובפרט כל הקשור לכלים ומודלים שיעזור לבנות חיסונים וטיפולים בצורה מהירה לוירוסים עתידיים (וכן, יהיו כאלו בעתיד יותר ויותר ככל שהעולם נהיה צפוף ומחובר יותר)

5) הרגלי היגיינה:

כמובן שהמשבר הנוכחי מאיר בצורה ברורה את הצפיפות העולה בעולם ואת היקף הקשרים והנסיעות של אנשים בין מדינות. הפרוטוקולים הקיימים היום בעולם להכלה וטיפול במגפות יצטרכו לעבור עדכונים ויש כאן גם פתח גדול למיזמים בתחום ההיגיינה הפשוטה (שטיפת ידים, סבון) ובתחום החיטוי. גם בעבור אנשים וגם בעבור חומרי גלם למזון ומטבחים שמבשלים לציבור.

6) האינטרנט ואנחנו:

ולסיום, וכפי שכל אחד מאיתנו בוודאי חווה על בשרו, התלות של אנשים בתשתית האינטרנט היום הפך להיות קריטי מאי פעם. אני צופה שמאמצי הפיתוח של תשתיות האינטרנט יוכפלו וישולשו במימון ממשלתי ומסחרי, וכן שמאמצי חברות לקדם את טכנולוגית דור 5 בסלולר ודור 6 בווי-פי שהיו גדולים עד כה, יהפכו להיות עצומים פי כמה אחרי המשבר. כל הכיוונים הללו פותחים גם פתח גדול למיזמי ציוד תקשורת וערים חכמות.

אז לסיכום, אם אתם חושבים על יזמות, עכשיו, בדיוק עכשיו, זה זמן טוב להקדיש לזה מחשבה רצינית ולהתחיל לעבוד על זה. ואם אתם לא חושבים על יזמות, אולי שווה לכם לנצל את העצירה הזו באמצע החיים ולחשוב טוב על הבעיות שאתם נתקלתם בהם עכשיו בתקופה האחרונה ומה הייתם רוצים שהיה קורה במקום, ואולי פתאום חיידק היזמות יתפוס גם אתכם...

 

יאיר פלד הוא יועץ אסטרטגי המתמחה בחדשנות ויזמות, והבעלים של "פלד ייעוץ אסטרטגי"

ראה גם: מאמרים